Mi smo družba samokonzerviranja

V Lushu že od nekdaj uporabljamo naravne konzervanse, kot so sol, med in glina, ki poskrbijo, da ostanejo izdelki dlje sveži. Zaradi tega se kar 70 % naših izdelkov samokonzervira, kar je nekaj, česar večina drugih kozmetičnih podjetij ne more trditi. A za nas to še vedno ni dovolj. Želeli ste, da ostranimo tudi sintetične parabene in ostale konzervanse, vaša želja pa je naš ukaz.


Do sedaj je bila večina naših samokonzervirajočih se izdelkov v trdnem stanju, saj bakterije za razmnoževanje potrebujejo vodo. Ker želimo doseči, da kreme, losjoni in tekoči izdelki ostanejo sveži, uporabljamo minimalne količine sintetičnih konzervansov, kot so metilparaben, propilparaben, fenoksietanol in benzil alkohol ter tako izdelkom omogočimo daljši rok uporabnosti. Čeprav smo veseli, da so ti sintetični konzervansi popolnoma varni, se zavedamo, da se jim nekateri kupci vseeno raje izognejo. Tako smo prišli do inovativnih načinov in ponovno uravnotežili nekatere formule ter tako iz izdelkov, ki jih poznate in jih imate radi, odstranili prav vse konzervanse. Novi izdelki so tako prenovljeni in povsem brez konzervansov, kljub temu pa smo ohranili njihov videz in rok uporabnosti. Prvotne formule izdelkov bodo sicer še vedno na voljo, Dream Cream, Mask of Magnaminty in Ocean Salt pa se ponujajo v samokonzervirajoči se obliki. »Kupci so nam povedali, da želijo tudi tekoče izdelke brez konzervansov, mi pa smo jih poslušali in vam zdaj predstavljamo izdelke v obeh različicah,« nam je povedal Lushev izumitelj Dan Campbell.


Kaj so parabeni?


Parabeni so bili prvič uporabljeni leta 1930 in so dandanes najpogosteje rabljeni konzervansi v kozmetičnih izdelkih. Njihova uporaba je pogosta predvsem zato, ker so poceni, brez barve in vonja, ker so nestrupeni in ker imajo širok spekter delovanja, kar pomeni, da kreme in ličila ščitijo pred glivami, bakterijami in drugimi mikrobi.


Dr. Stephanie Williams, dermatologinja v kliniki European Dermatology v Londonu, pravi: »Parabeni imajo dolgo zgodovino varne uporabe in se zelo pogosto uporabljajo pri negi kože. So dobro uveljavljena vrsta konzervansov in uporabnikom v večini primerov ne povzročajo težav. V zelo redkih primerih morda povzročajo kontaktne alergične reakcije, ki pa so, sploh upoštevaje njihovo široko uporabo, izjemne redke.«


Čeprav kupci včasih niti sami ne vedo, zakaj, so parabeni dandanes postali precej nepriljubljena sestavina kozmetičnih izdelkov.


»Povpraševanje po izdelkih s formulo brez parabenov je tako veliko, da veljajo izdelki, ki jih še vedno vsebujejo, skoraj za kontroverzne. Prepričana pa sem, da večina ljudi niti ne ve, zakaj naj bi parabeni bili tako nevarni,« pravi lepotna blogerka Caroline Hirons (carolinehirons.com). V resnici bi lahko pomislekom glede parabenov sledili do raziskave iz leta 2004, ki je pokazala sledi parabenov pri tumorjih raka na dojkah. To je bila torej podlaga za teorijo, da parabeni, ki do neke mere posnemajo hormon estrogen, vplivajo na hormone in povečajo tveganje za raka na dojkah. Nadaljnje raziskave tega niso potrdile. Rachel Rawson, klinična medicinska sestra na centru za raka na dojkah, potrjuje: »Trenutno ni nobenih prepričljivih dokazov, da bi imela uporaba izdelkov s parabeni neposreden vpliv na nastanek raka na dojkah.«


Zaradi vseh obtožb so bili parabeni predmet številnih strogih preizkusov, ki so na koncu koncev privedli do prepričanja, da so varnejši od vseh ostalih sintetičnih alternativ. Dr. Edmund Fowles iz organizacije za kozmetično varnost EF Chemical Consulting pravi: »Popolnoma sem prepričan, da so parabeni varni. Rezultat vseh govoric o njihovi nevarnosti so bile raziskave, ki so upoštevale vse vidike. Kozmetika brez parabenov bo seveda uporabljala alternative, za katere prav tako ne moremo trditi, da so povsem varne.«


Dr. Stephanie Williams se s tem strinja in pravi: »Parabeni redko povzročajo težave s kožo, nekateri novejši in manj preizkušeni konzervansi pa imajo lahko mnogo več negativnih učinkov.«


Iz teh razlogov pri Lushu še naprej uporabljamo parabene – v koncentracijah, ki jih predpisujejo evropski standardi. Veljavni predpisi v EU dopuščajo v kozmetičnih izdelkih skupno koncentracijo 0,4 % metilparabena, pri Lushu pa ga uporabljamo 0,2 %. Od leta 2014 bodo smernice EU propilparaben dovoljevale le v koncentracijah, nižjih od 0,19 %, v Lushevih formulah pa nastopa v koncentracijah do 0,1 %.